Cinemanila Timeline

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

1999

  • First CINEMANILA was launched in July 1999
  • Award-winning cinematographer Christopher Doyle (Hero, Last Life in the Universe, 2046) conducted a lecture on cinematography
  • Adoor Gopalakrishna. The Servile, Monologue, The Walls (India) was honored/featured Director in Focus
  • Lino Brocka Award
    Leaf on a Pillow by Garin Nugroho’s (Indonesia)
  • Grand Jury Prize
    The Terrorist by Santosh Sivan (India)
  • NETPAC Jury Award
    Birth of a Butterfly by Mojtaba Raei (Iran)
    Pila Balde by Jeffrey Jeturian (Philippines)
  • Best Short Film
    Father’s Toys by Carol Miu-Suiet Lai (Hong Kong)

2000

  • saw the rise of 8arts.com – Asia’s first digital film website
  • Alternative films competed for the first time for the Ishmael Bernal Award for Young Cinema
  • Tribute to Majid Majidi (Iran)
  • Lino Brocka Award
    Colour of Paradise by Majid Majidi (Iran)
  • Grand Jury Prize
    Yana’s Friends by Arik Kaplun (Israel)
  • Best Actress
    Evelyne Kaplun for Yana’s Friends (Israel)
  • Best Documentary Film
    Punitive Damage by Annie Goldson (New Zealand)
  • Best Short Film
    The Offering by Paul Lee (Canada)
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Buwan by Peter Chua

2001

  • tribute to Nonzee Nimibutr, Nang Nak, Jan Dara, Dang Birely’s
  • earned its reputation as the Philippines’ premiere international film festival with the presence of President Gloria Macapagal-Arroyo as guest of Honor
  • Lino Brocka Award
    Firefly Dreams by John Williams (Japan)
  • Grand Jury Prize
    Roads and Bridges by Abraham Lim (USA)
  • Network for the Promotion of Asian Cinema Award
    Batang West Side by Lav Diaz (Philippines)
  • Special Recognition Award for Career Achievement
    Charlotte Rampling, Screen Actress (UK)
  • Best Short Film
    Sand by Percy Fuentes (Canada)
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Batang Trapo by Mes de Guzman

2002

  • Cinemanila-ASEF Film Development Plan was launched
  • Scriptwriting Competition
  • Direct Action Cinema workshop conducted by Rob Nilsson (Cannes’ Camera d’Or winner, Sundance Grand Jury Prize winner)
  • Cinematography workshop conducted by French Cinematographer and Screenwriter Pierre-William Glenn
  • Grand Prize Lino Brocka Award
    Atanarjuat the Fast Runner by Zacharias Kunuk (Canada)
    What Time Is It There? by Tsai Ming-Iiang (Taiwan)
  • Grand Jury Prize
    Seafood by Zhu Wen (China)
  • Special Jury Prize
    Una casa con vista al mar by Alberto Alvero (Venezuela)
  • Kodak Vision Award for Technical Excellence in Cinematography
    What Time Is It There? by Tsai Ming-Iiang (Taiwan)
  • Best Actor
    Lee Kang-sheng for What Time Is It There? (Taiwan)
    Alejandro Trejo for Taxi Para Tres (Chile)
  • Best Screenplay
    Orlando Lubbert for Taxi Para Tres (Chile)
  • Best Actress
    Aoi Miyasaki for Harmful Insect (Japan)
  • NETPAC Award for Best Asian Film
    Hollywood Hong Kong by Fruit Chan (Hong Kong)
    Harmful Insect by Akihiko Shiota (Japan)
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Lolo’s Child by Romeo Candido
  • Best Short Film
    Batinglaw by Lawrence Cordero
  • Best Documentary
    Case of Wilkie Duran Monte: Toxic Chemical Victim by Minnie Solomon Crouse
  • Scriptwriting Competition Grand Jury Prize
    James Arnold B. Ladioray, Cut
    Mario O’Hara, Hocloban
  • Scriptwriting Competition Special Jury Prize
    Anton Juan, Ugat Nating Lahat
    Peter Solis Nery, Buyong

2003

  • Asia-Europe Scriptlab
  • Tribute to Filipino-American Hollywood celebrities Lou Diamond Phillips, Tia Carrere, Dean Devlin, Fritz Friedman and Rob Schneider
  • Christine Hakim (Indonesian actress and activist) received Lifetime Achievement award
  • Grand Prize Lino Brocka Award
    Uzak (Distant) by Nuri Bilge Ceylan (Turkey)
  • Grand Jury Prize
    City of God by Fernando Meirelles (Brazil)
    The Blessing Bell by Sabu II (Japan)
  • Special Jury Prize
    Whale Rider by Niki Caro (New Zealand)
  • Best Actor
    David Gulpilil, The Tracker (Australia)
  • Best Screenplay
    Divine Intervention> by Elia Suleiman (Palestine)
    Mr. and Mrs. Iyer by Aparna Sen (India)
  • Best Actress
    Vilma Santos, Dekada ‘70 (Philippines)
  • NETPAC Award for Best Asian Film
    Divine Intervention by Elia Suleiman of Palestine
  • Best Short Film
    Liyab (Flames) by Sockie Fernandez
  • Best Documentary
    Riles (Life on the Tracks) by Ditsi Carolino
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Binyag (Baptism) by Mariami Tanangco

2004

  • Boracay International Co-Production Meeting in cooperation with Goteborg Film Festival Fund and Hubert Bals Fund
  • Film Projects Winners: Pin Ball by Han Yew Kwan (Singapore) and Heremias by Lav Diaz (Philippines)
  • Other participants: Auraeus Solito, Raymond Lee, Khavn dela Cruz
  • Director in Focus: Jafar Panahi
  • Grand Prize Lino Brocka Award
    Vibrator by Ryuichi Hiroki (Japan)
  • Grand Jury Prize
    Roads Koktebel by Boris Khlenikov and Alexel Popogrebsky (Russia)
    August Sun by Prassana Vithanage
  • Best Actor
    Nikolaj Lie Kaas Recontruction (Denmark)
    Gleb Puskepalis in Roads to Koktebel (Russia)
  • Best Actress
    Katherine Luna, Babae sa Breakwater (Philippines)
    Marina Golbahari, Osama (Afghanistan)
  • NETPAC Award
    Min, Ho Yuhang (Malaysia)
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Bakasyon, Raya Martin (Philippines)
  • Best Short Film
    Balikbayan, (USA/Philippines)
  • Best Documentary
    Trollywood by Madeleine Farley (UK/USA)

2005

  • Lifetime Achievement Award : Kim Dong Ho
  • Tributes to : Roger Corman and Yonfan
  • Director in Focus: Raymond Red
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Salat, John Torres (Philippines)
  • Best Short Film
    Salat (Philippines)
  • Best Documentary
    Children of Leningradsky by Hanna Polak and Andrzei Celinski (Poland)
  • Grand Prize Lino Brocka Award
    The President’s Last Bang by Im-Sang Soo (Korea)
  • Grand Jury Prize
    In Casablanca, Angels Don’t Fly by Mohammed Asli (Morocco)
  • Best Actor (International)
    Krystyna Feldman, My Nikifor (Poland)
  • Best Actress (International)
    Fatoumata Coulibaly, Moolaade (Senegal)
  • Best Picture (Lokal)
    1st Prize – Tuli by Auraeus Solito
    2nd Prize – Ang Daan Patungong Kalimugtong by Mes de Guzman
    3rd Prize – Ala Verde Ala Pobre by Briccio Santos
  • Best Screenplay
    Jorge Arago and Briccio Santos, Ala Verde Ala Pobre
  • Best Actor
    Bo Vicencio, Ala Verde Ala Pobre
  • Best Actress
    Ana Capri, Ala Verde Ala Pobre

2006

  • Lifetime Achievement Award: Aruna Vasudev and Philip Cheah
  • Awards Night in Malacañang Palace with President GMA
  • Grand Prize Lino Brocka Award (International Competition)
    Kubrador by Jeffrey Jeturian
  • Special Jury Prize (International Competition)
    Everlasting Regret by Stanley Kwan (Hong Kong)
  • Best Actor (International Competition)
    Alexei Chadov, 9th Company (Russia/Ukraine/Finland)
  • Best Actress (International Competition)
    Lee Young-ae, Sympathy for Lady Vengeance (South Korea)
  • Ishmael Bernal Award for Young Cinema
    Jobin Ballesteros, Ballad of Mimiong Minion
  • Best Short Film
    Hopia Express by Janus Victoria
  • Best Documentary
    Paper Dolls by Tomer Heymann (Israel)
  • Digital Lokal Grand Prize
    Manoro by Brillante Mendoza
  • Digital Lokal Jury Prize
    Squatterpunk by Khavn Dela Cruz
  • Best Director (Digital Lokal)
    Brillante Mendoza for Manoro
  • Best Actress (Digital Lokal)
    Maricel Soriano for Numbalikdiwa
  • Best Actor (Digital Lokal)
    Archie Adamos for Raket ni Nanay
  • Audience Favorite Awards (Digital Lokal)
    Numbalikdiwa by Bobby Bonifacio, Jr.
    Anino ng Setyembre by Briccio Santos