ROLL OF HONOR

1999_poster

1999

Grand Prize Lino Brocka Award
Leaf on a Pillow by Garin Nugoho (Indonesia)

Grand Jury Prize
The Terrorist by Santosh Sivan (India)

Best Actor
Ricky Davao, Saranggola (The Kite), (Philippines)

Best Actress
Ana Capri, Pila Balde (Fetch a Pail of Water), (Philippines)

Network for Promotion and Asian Cinema (NETPAC)
Birth of a Butterfly by Mojtaba Rael (Iran)

Best Short Film
Father’s Toys by Carol Miu-Suiet (Hong Kong)

Best Documentary
The Port of Last Resort by Paul Rosdy & Joan Grossman (Austria/USA)

Special Citation
Mountain of Waters by Frou Corre, Documentary (Philippines)

 =========================================================================

2000_poster

2000

Grand Prize Lino Brocka Award
Colour of Paradise by Majid Majidi (Iran)

Grand Jury Prize
Yana’s Friends by Arik Kaplun (Israel)

Best Actor
Hossein Mahjoub, Colour of Paradise (Iran)

Best Actress
Evelyne Kaplun, Yana’s Friends (Israel)

Best Documentary Film
Punitive Damage by Annie Goldson (New Zealand)

=========================================================================

2001_poster

 

2001

Grand Prize Lino Brocka Award
Firefly Dreams by John Williams (USA)

Grand Jury Prize
Roads and Bridges by Abraham Lim (USA)

Best Actor
Joel Torre, Yul Servo, Arthur Acuña and Ruben Tizon, Batang West Side (Philippines)

Best Actress
Jung Suh, The Isle (Korea)

Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC)
Batang Westside by Lav Diaz (Philippines)

Special Recognition Award for Career Achievement
Charlotte Rampling, Screen Actress Star of Under the Sand (France)

Best Short Film
Sand by Percy Fuentes (Canada)

Ishmael Bernal Award for Young Cinema
Batang Trapo by Mes De Guzman

Special Citation for Ishmael Bernal Award for Young Cinema
Alab by Ana Cristina Ganzon & Janis Piopongco

=========================================================================

2002_poster

2002

Grand Prize Lino Brocka Award
Atanarjuat the Fast Runner by Zacharias Kunuk (Canada)
What Time Is It There? by Tsai Ming-Liang (Taiwan)

Grand Jury Prize
Seafood by Zhu Wen (China)

Special Jury Prize
Una Casa con vista al mar by Alberto Alvero (Venezuela)

Kodak Vision Award for Technical Excellence in Cinematography
What Time Is It There? by Tsai Ming-Liang (Taiwan)

Best Actor
Lee Kang-Sheng, What Time Is It There? (Taiwan)
Alejandro Trejo for Taxi Para tres (Chile)

Best Screenplay
Orlando Lubbert for Taxi Para tres (Chile)

Best Actress
Aoi Miyasaki, Harmful Insect (Japan)

Network for Promotion and Asian Cinema (NETPAC)
Hollywood Hong Kong by Fruit Chan (Hong Kong)

Ishmael Bernal Award for Young Cinema
Lolo’s Child by Romeo Candido

Best Short Film
Batingaw by Lawrence Cordero (Philippines)

Best Documentary
The Case of Wilkie Duran Monte: Toxic Chemical Victim by Minnie Solomon Crouse

Scriptwriting Competition Grand Jury Prize
James Arnold B. Ladioray, Cut
Mario O’Hara, Hocloban

Scriptwriting Competition Special Jury Prize
Anton Juan, Ugat Nating Lahat
Peter Solis Nery, Buyong

=========================================================================

2003_poster

2003

Grand Prize Lino Brocka Award
Uzak (Distant) by Nuri Bilge Ceylan (Turkey)

Grand Jury Prize
City of God by Fernando Mereilles (Brazil)
The Blessing Bell by Sabu II (Japan)

Special Jury Prize
Whale Rider by Nikki Caro (New Zealand)

Best Actor
David Gulpilil, The Tracker (Australia)

Best Screenplay
Divine Intervention by Elia Suleiman (Palestine)
Mr. and Mrs. Iyer by Aparna Sen (India)

Best Actress
Vilma Santos, Dekada ‘70 (Philippines)

Network for Promotion and Asian Cinema (NETPAC)
Divine Intervention by Elia Suleiman (Palestine)

Ishmael Bernal Award for Young Cinema
Binyag (Baptism) by Mariami Tanangco

Best Short Film
Liyab (Flames) by Sockie Fernandez

Best Documentary
Riles (Life on Tracks) by Ditsi Carolino

=========================================================================

2004_poster

2004

Grand Prize Lino Brocka Award
Vibrator by Ryuichi Hiroki (Japan)

Grand Jury Prize
Roads to Koktebel by Boris Khlenikov and Alexel Popogrebsky (Russia)

Best Actor
Nikolaj Lie Kaas, Recontruction (Denmark)
Gleb Puskepalis, Roads to Koktebel (Russia)

Best Actress
Katherine Luna, Babae Sa Breakwater (Philippines)
Marina Golbahari, Osama (Afghanistan)

Network for Promotion and Asian Cinema (NETPAC)
Min by Ho Yuang (Malaysia)

NETPAC Jury Special Citation
Mario O’Hara (Philippines)

Ishmael Bernal Award for Young Cinema
Bakasyon by Raya Martin (Philippines)

Best Short Film
Balikbayan by Risa Manalo (USA/Philippines)

Best Documentary
Trollywood by Madeleine Farley (UK/USA)

Lifetime Achievement Award
Eddie Romero (Philippines)

=========================================================================

2005_poster

2005

Grand Prize Lino Brocka Award
The President’s Last Bang by Im Sang-Soo (Korea)

Grand Jury Prize
In Casablanca, Angels Don’t Fly by Mohammed Asli (Morocco)

Ishamael Bernal Award For Young Cinema
Salat, John Torres (Philippines)

Best Short Film
Salat (Philippines)

Best Documentary
Children of Leningradsky, Hanina Polak and Andrzei Celinski (Poland)

Best Actor (International)
Krystyna Feldman, My Nikifor (Poland)

Best Actress (International)
Fatoumata Coulibaly, Moolaade (Senegal)

Best Director (Lokal)
Auraeus Solito, Tuli

Best Picture (Lokal)
1st Prize - Tuli by Auraeus Solito
2nd PrizeAng Daan Patungong Kalimugtong by Mes de Guzman
3rd PrizeAla Verde Ala Pobre by Briccio Santos

Best Screenplay
Jorge Arago and Briccio Santos, Ala Verde Ala Pobre

Best Actor (Digital Lokal)
Bo Vicencio, Ala Verde Ala Pobre

Tribute To:
Fan Kim Dong Ho, Pusan Film Director

Rising Star Award
Teresa Cheung

Boracay International Co-Production Meeting Winners
Goteborg Film Festival Fund ($10,000.00)
Lav Diaz (Philippines)

Hubert Bals Fund ($10,000.00)
Producer Juan Foo and Director Han Yew Kang, Pin Ball

=========================================================================

2006_poster

2006

Lifetime Achievement Award:
Aruna Vasudev and Philip Cheah

Grand Prize Lino Brocka Award
Kubrador by Jeffrey Jeturian (Philippines)

Special Jury Prize
Everlasting Regret by Stanley Kwan (Hong Kong)

Best Actor (International)
Alexei Chadov, 9th Company (Russia/Ukraine/Finland)

Best Actress (International)
Lee Young-ae, Symphathy for Lady of Vengeance (South Korea)

Ishmael Bernal Award for Young Cinema
Jobin Ballesteros, Ballad of Mimiong’s Minion

Best Short Film
Hopia Express by Janus Victoria

Best Documentary
Paper Dolls by Tomer Heymann (Israel)

Digital Lokal Grand Prize
Manoro by Brillante Mendoza

Digital Lokal Jury Prize
Squatterpunk by Khavn Dela Cruz

Best Director (Digital Lokal)
Brillante Mendoza for Manoro

Best Actress (Digital Lokal)
Maricel Soriano for Numbalikdiwa

Best Actor (DIgital Lokal)
Archie Ramos for Racket ni Nanay

Audience Favorite Awards (Digital Lokal)
Numbalikdiwa by Bobby Bonifacio Jr.
Anino ng Setyembre by Briccio Santos

=========================================================================

2007_poster

2007

DIGITAL LOKAL
    Lino Grand Prize: Autohystoria by Raya Martin
    Lino Grand Jury Prize: Voices, Titled Screens and Extended Scenes of Loneliness: Filipinos on High Definition (A Work in Progress) by John Torres
    Ishmael Bernal for Young Cinema: Ernest Michael Manalastas, Delusions (Philippines)
    Best Short Film: The Calling, Christopher Gozum (Philippines)

INTERNATIONAL CINEMA
    Best ASEAN Film Award:  Mukhsin, Yasmin Ahmad (Malaysia)
    Grand Prize, Lino Brocka Award:  The Edge of Heaven, Faith Akin (Germany/Turkey)
    Best ASEAN Short Film Award: Renita, Renita, Tony Trimarsanto (Indonesia)
    Best International Short Film Award: Waiting Time, Chul Jung (South Korea)

FDCP/Cinemanila Scriptwriting Contest
    1st place – Francis Pasion “Jay“
    2nd Place (2 winners) – Maria Clarissa Estuar,“I.U.D. Afternoons“ and Froilan Medina, “Tinig sa Dilim”

Essay Writing Contest
    1st Place - Queenie Simbulan Caranto., “The Global Pinoy Cinema“
    2nd Place- Maria Alicia Aquino Sarmiento, “A Search for Identity in Common Ground Through the SEAWAVE Project“
    3rd Place - Remnick Espin Patagan, “Going Global: Juan dela Cruz on the Silver Screen“

Other Prizes
    Best Ensemble: The cast of Tribu, Jim Libiran (Philippines)
    Best Documentary: Neo Lounge, Joana Arong (Philippines)

Best Director
Autohystoria, Raya Martin (Philippines)

Best Actress (Digital Lokal)
Ana Capri, Ala Suerte Ala Muerte (Philippines)
Maris Dimayuga, Ala Suerte Ala Muerte (Philippines)

Special Jury Prize
Persepolis, Marjana Satrapi and Vincent Paronnaud

=========================================================================

2008_poster

2008

Grand Prize Lino Brocka Award
The Band’s Visit by Eran Kolirin (Israel)

Grand Jury Prize
The Amazing Truth About Queen Raquela by Olaf de Fleur Johannesson (Iceland/Philippines/France)

Vic Silayan Award for Best Actor
Kenneth Moraleda for Lucky Miles (Australia)

Vic Silayan Award for Best Actress
Angeli Bayani for Melancholia (Philippines)

Ishmael Bernal Award For Young Cinema
Christopher Gozum for Surreal Random MMS Texts Para Ed Ina, Agui, Tan Kaamong Ya Makaiiliw Ed Sika: Gurgurlis Ed Banua
(Surreal Random MMS Texts For A Mother, A Sister, And A Wife Who Longs For You: Lanscape With Figures)

Best Short Film
Tumbang Preso by Antoinette Jadaone (Philippines)

Best Documentary
Marlon by Ralph Ralson & James Amparo (Philippines)

Best SEA Short
Frou Frou… Shh, Huwag Mo Sabihin Kay Itay by Michael Juat (Philippines)

Best SEA Film
Confessional by Jerrold Tarog and Ruel Dahis Antipuesto (Philippines)

Best Actor
Mario Maurer for Love of Siam (Thailand)

Best Actress
Anita Linda for Adela (Philippines)

=========================================================================

2009_poster

2009

Grand Prize Lino Brocka Award
Hunger by Steve McQueen (UK/Ireland)

Grand Jury Prize
Tulpan by Sergey Dvortsevoy by (Germany/Kazakhstan/Rusian/Poland)

Best Actor            
Alfredo Castro in Toni Manero (Chile/Brazil)

Best Actress
Tsilla Chelton in Pandora’s Box (Peru/ Spain)

Ishmael Bernal Award For Young Cinema
Remton Siega Zuasola in To Siomai with Love

Best Short Film
To Siomai with Love by Remton Siega Zuasola

Best SEA Short
Focal Point by Alizera khatami and Alli Seiffouri (Malaysia)

Best SEA Film
Talentime by Yasmin Ahmad (Malaysia)

Lino Grand Jury Prize
Byahemg Langit by Armando Lao

Lino Grand Prize
Anacbanua by Christopher Gozum

Best Director
Christopher Gozum for Anacbanua

=========================================================================

2010_poster

2010

International Competition
    Best Actor: Ensemble Cast of Sketches of Kaitan City (Japan)
    Best Actress: Yoon Yeo-jeong in The Housemaid (South Korea)
    Best Director: Im Sang-soo for The Housemaid

    Grand Jury Prize: Eastern Plays by Kamen Kalev (Bulgaria, Sweden)
    Lino Brocka Grand Prize: Sketches of Kaitan City by Kazuyoshi Kumakiri (Japan)

SEA Competition
    Best SEA Film: Ang Damgo ni Eleuteria by Remton Siega Zuasola

Digital Lokal
    Best Director: Khavn dela Cruz  for Mondomanila
    Lino Grand Jury Prize: Balangay by Sherad Anthony Sanchez
    Lino Grand Prize: ‘Di Natatapos ang Gabi by Ato Bautista

Young Cinema: Documentaries in Competition
    Ishmael Bernal Award for
    Documentary: Malaya Camporedondo for Ang Panagtagpo ng Akong mga Apohan (The Philippines)
    Best Documentary: Kano: An American and his Harem by Monster Jimenez (The Philippines)

Young Cinema: Shorts in Competition
    Jury Prize: “Hazard” by Mikhail Red
    Ishmael Bernal Award for Young  Cinema: Christian Linaban for “Doktora”
    Best Short Film: “Nilda” by Joy Aquino

=========================================================================

2011_poster

2011

MAIN COMPETITION
    Best Actress: Yoon Jung-Hee for her role in Poetry by Lee Chang-Dong (South Korea)
    Best Actor: George Pistereanu for his role in If I want to whistle, I whistle by Florin Serban (Romania)
    Best Director: Nuri Bilge Ceylan for Once Upon A Time in Anatolia (Turkey)

Grand Jury Prize
Century of Birthing (Siglo ng Pagluluwal) by Lav Diaz (Philippines)

Lino Brocka Grand Prize
Gangor by Italo Spinelli (Italy)

DIGITAL LOKAL
    Best Director: Mes De Guzman for Sa Kanto ng Ulap At Lupa
    Grand Jury Prize: Sakay sa Hangin by Regiben Romana
    Lino Grand Prize:Sa Kanto ng Ulap At Lupa by Mes de Guzman

SOUTHEAST ASIAN COMPETITION
    Best SouthEast Asian Film: Golden Slumbers by Davy Chou (Cambodia)
    Special Mention:Boundary by Benito Bautista (Philippines) and Mirror Never Lies by Kamila Andini (Indonesia)

YOUNG CINEMA
    Best Short Film: 123 by Carlo Obispo
    Ishmael Bernal Award  for  Most Outstanding Young Filipino Filmmaker: Carlo Obispo for 123
    Special Mention: Saranghae My tutor by Victor Villanueva

=========================================================================

2012_poster

2012

INTERNATIONAL COMPETITION
    Lino Brocka Grand Prize: Juvenile Offender (Korea, 2012) by Kang Yi-kwan
    Grand Jury Prize: If it’s Not Now, then When? (Malaysia, 2012) by James Lee
    Best Directors:  Carlos Reygadas for Post Tenebras Lux (Mexico, 2012) and Nawopol Thomrangrattanarit for 36 (Thailand, 2012)
    Best Actress: Oula Hamadeh, Kayan (Iran/Canada/Lebanon, 2012
    Best Actor: Seo Young-joo, Juvenile Offender (Korea, 2012)

DIGITAL LOKAL
    Lino Grand Prize: Obscured Histories and Silent Longings of Daguluan’s Children by Teng Mangansakan
    Grand Jury Prize: Ang Paglalakbay ng mga Bituin sa Gabing Madilim by Arnel Mardoquio
    Best Director: Teng Mangansakan for Obscured Histories and Silent Longings of Daguluan’s Children

YOUNG CINEMA
    Best Short Film: Ang Prinsesa, Ang Prinsipe at si Marlborita by Carl Joseph Papa
    Ishmael Bernal Award: Bienvenido Ferrer III, Kabilang Dulo

Lifetime Achievement Awards: 
Sergio Leone
Marilou Diaz-Abaya
Celso Ad Castillo
Sahamongkol Film International